Badanie „Polskie Startupy 2017”. Sukces Wrocławia

We Wrocławiu działa 12 procent z ponad 600 firm, które wzięły udział w prestiżowym badaniu „Polskie Startupy 2017” przeprowadzonym przez Fundację Startup Poland. Daje to miastu drugie miejsce w kraju – tuż za Warszawą.

Raport „Polskie Startupy” to najważniejsze źródło wiedzy o branży młodych, innowacyjnych firm o dużym potencjale wzrostu. Po raz trzeci przygotowała go Fundacja Startup Poland we współpracy z dr Agnieszką Skalą z Politechniki Warszawskiej.

Opracowanie zaprezentowano podczas trwającego Forum Ekonomicznego w Krynicy, a trafi ono m.in. do przedstawicieli rządu, spółek skarbu państwa oraz krajowych czy zagranicznych inwestorów.

Wrocław się wyróżnia

W tegorocznej edycji raportu – pozytywnie wyróżnił się Wrocław, który jak podkreślają autorzy dokumentu zdecydowanie mocniej niż w ubiegłym roku zaznaczył swoją obecność w branży.

Z rekordowej liczby ponad 600 startupów, które wzięły udział w badaniu, aż 12 procent działa właśnie naszym mieście. Pod względem aktywności firm Wrocław zajął więc drugie miejsce w kraju – tuż za Warszawą (25 proc.) – a przed Krakowem i Poznaniem (po 7 proc.).

Co ciekawe, nasze miasto okazało się również polską stolicą rozwiązań z zakresu Internetu Rzeczy (Internet of Things). We Wrocławiu funkcjonuje bowiem aż 16 procent wszystkich przebadanych firm specjalizujących się w tym obszarze. To najwięcej w kraju.

– Jako miasto możemy się tylko cieszyć, że działają u nas kreatywne i aktywne startupy, które coraz lepiej radzą sobie nie tylko na rynku krajowym, ale i za granicą. Wiele z nich już współpracuje z wielkimi światowymi firmami, a z ich rozwiązań korzystają miliony ludzi – mówi Łukasz Czajkowski, dyrektor Centrum Wspierania Biznesu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Jak zaznacza, miasto wciąż będzie starało się integrować społeczność startupową i promować pozytywne wzorce, które mogą zachęcić kreatywnych mieszkańców do zakładania innowacyjnych przedsiębiorstw. – Temu służą m.in. wydarzenia, które organizujemy – takie jak Startup Wrocław: meetup czy Startup Wroclaw: ewolucje. Na tych i innych eventach można przekonać się jak wiele ciekawych firm i osobowości buduje biznes w naszym mieście  – dodaje Czajkowski.

Filary rozwoju

W raporcie o niezwykłości Wrocławia i działających u nas startupów przekonują także lokalni ambasadorowie Fundacji Startup Poland: Łukasz Solarski i Tomasz Kudła.

– Wrocław to miasto, o którym zachodni klienci mówią, że jest łatwo dostępne, a inwestorzy, że ma duży potencjał.Na jego ulicach można spotkać ludzi wielu narodowości, jeśli nie są to turyści, to prawie na pewno albo przedsiębiorcy, którzy uczestniczą w jakimś projekcie we Wrocławiu, albo programiści, którzy przyjechali wymienić się doświadczeniem – zauważa Solarski.

Tomasz Kudła przypomina, że Wrocław został wyróżniony podczas Smart City Forum 2016, a w uzasadnieniu stwierdzono: „Wizja budowy Wrocławia jako smart miasta opiera się na kilku filarach: Strategii, czyli kompleksowym podejściu do działań smart; Mieszkańcach i komunikacji z nimi; Atrakcyjności życia; Rozwoju Twórczym przejawiającym się w między innymi w otwarciu danych i promocji środowiska startupów”.

­­­– Działanie innowacyjnych, szybko rosnących firm, to dla każdego inteligentnego miasta na świecie jeden z filarów rozwoju. Cieszymy się, że we Wrocławiu mamy na czym taki rozwój budować ­– podkreśla Robert Bednarski, dyrektor Biura Zarządzania Projektami Urzędu Miasta we Wrocławiu.

Cały raport „Polskie Startupy 2017” dostępny jest na stronie internetowej startuppoland.org w dziale wiedza.

Partnerami raportu były w tym roku Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowym, Google, PGE i PFR Ventures.

Źródło: wroclaw.pl

Grafika: Raport Polskie Startupy 2017 Fundacji Startup Poland

Partnerzy strategiczni

Partnerzy merytoryczni

Kontakt

+48 71 78 35 310
+48 71 78 35 311
office@invest-in-wroclaw.pl

Adres

Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej SA
Plac Solny 14
50-062 Wrocław

Copyright © 2016 Invest in Wroclaw
Realizacja i utrzymanie: Stermedia