Rekordowo niskie bezrobocie we Wrocławiu

13 lutego 2017

Nigdy do tej pory nie było we Wrocławiu tak małego bezrobocia oraz tak wielu zróżnicowanych ofert pracy. Cieszą się osoby poszukujące pracy, martwią pracodawcy, dla których znalezienie odpowiedniego pracownika bywa nie lada wyzwaniem.

praca-2– Możemy pochwalić się rekordowo niską stopą bezrobocia, która we Wrocławiu wynosi obecnie jedynie 2,8 proc., a w powiecie jest to 2,9 proc. – mówi Maciej Sałdacz, zastępca dyrektora ds. Marketingu Usług Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu: – Jeszcze nigdy ten wskaźnik nie był tak niski. Dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy oznacza to coraz większy wybór i dostępność ciekawych ofert. Łatwiej więc teraz znaleźć dobrą pracę.

– Wrocław rozwija się w bardzo szybkim tempie – mówi Janina Woźna, dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia: – Lawinowo rośnie liczba nowych inwestycji związanych z szeroko rozumianą branżą IT, kolejnymi centrami finansowo-księgowymi, branżą farmaceutyczną.

Niedobory kadrowe

Choć niskie bezrobocie bardzo cieszy osoby, które właśnie szukają pracy, powodów do zadowolenia coraz częściej nie mają pracodawcy poszukujący nowych pracowników.

We Wrocławiu brakuje przede wszystkim inżynierów informatyków i wykwalifikowanych pracowników fizycznych, w tym magazynierów, stolarzy, monterów, operatorów wózków widłowych i hydraulików. Stale poszukiwani są również przedstawiciele handlowi, sprzedawcy i kucharze.

– Niedobory kadrowe widoczne są także w wielu sektorach, które prowadzą masowe rekrutacje – twierdzi Andrzej Kubisiak z Work Service SA: – Specjalistów potrzebują między innymi centra BPO/SSC, gdzie poszukiwane są osoby znające przynajmniej dwa języki obce. Wyraźnie trudności zgłaszają także centra rozwojowe poszukujące doświadczonych pracowników IT. Jednak również w sektorze produkcyjnym, handlowym i logistycznym widzimy niedobory kadrowe. Jest to związane między innymi z procesami migracyjnymi i podejmowaniem pracy przez Polaków np. w Niemczech czy w Czechach.

Miejsce dla cudzoziemców

Aby poradzić sobie z niedoborami kadrowymi, polskie przedsiębiorstwa coraz częściej zatrudniają cudzoziemców.

– Są to zwłaszcza osoby zza naszej wschodniej granicy – mówi Maciej Sałdacz: – Pracodawcy mogą to zrobić w ramach tzw. procedury uproszczonej. Pozwala ona obywatelowi jednego z sześciu państw: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy wykonywać pracę w Polsce przez 6 miesięcy, w okresie 12 następujących po sobie miesięcy, bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę.

Warunkiem skorzystania z procedury uproszczonej jest zarejestrowanie przez powiatowy urząd pracy oświadczenia pracodawcy o zamiarze powierzenia stanowiska cudzoziemcowi oraz posiadanie przez niego dokumentu potwierdzającego tytuł pobytowy w Polsce.

http://www.wroclaw.pl