Brytyjski Uniwersytet Coventry otworzy filię we Wrocławiu

Brytyjski Uniwersytet Coventry planuje otworzyć swoją nową filię we Wrocławiu. Pierwsi studenci rozpoczną naukę jesienią 2019 roku.

Uniwersytet Coventry został założony w 1843 roku. Magazyn Times Higher Education umieścił uczelnię w gronie 100 najlepszych uniwersytetów w Europie pod względem jakości i warunków nauczania, a także w pierwszej europejskiej trójce w kategorii relacji ze studentami.

Władze Uniwersytetu, planując otwarcie swojego przedstawicielstwa w Polsce, analizowały warunki w wielu najważniejszych ośrodkach akademickich w Polsce. Ostatecznie wybór padł na Wrocław.

Absolwenci z brytyjskim dyplomem

Filia Uniwersytetu Coventry będzie pierwszą tego typu niezależną placówką w Polsce utworzoną przez zagraniczną uczelnię wyższą. Kształcenie będzie oparte na elastycznym modelu, dzięki czemu studenci mogą łączyć naukę z pracą w niepełnym wymiarze godzin, co ułatwi finansowanie studiów.

Uczelnia planuje bliską współpracę z lokalnymi firmami, aby wypracować model edukacji kształcący wykwalifikowanych absolwentów gotowych do podjęcia pracy, wyposażonych w wiedzę i umiejętności zawodowe zwiększające ich szanse zatrudnienia.

W planach jest możliwość wymiany studenckiej z innymi brytyjskimi jednostkami należącymi do Grupy Coventry University, w Coventry, Scarborough i w Londynie.

W programie są kursy w zakresie przedmiotów zawodowych i technicznych na studiach stacjonarnych i zaocznych, początkowo dla 300 studentów. Wszystkie zajęcia prowadzone będą w języku angielskim, a ich absolwenci otrzymają dyplom Coventry University.

Początkowo oferowane programy będą obejmować poziom studiów licencjackich w dziedzinie biznesu, cyberbezpieczeństwa i IT, inżynierii,  hotelarstwa i turystyki. Z czasem oferta zostanie poszerzona.

Ambitna młodzież, wymagający inwestorzy

Prorektor Uniwersytetu Coventry John Latham zna Wrocław, w ciągu kilku lat wielokrotnie spotykał z prezydentem miasta Rafałem Dutkiewiczem, z którym rozmawiał o warunkach uruchomienia nowej uczelni.

Uczelnia współpracuje już z Politechniką Wrocławską, prowadzi program magisterski w zakresie europejskich systemów i kontroli, umożliwia studentom możliwość kształcenia się w Polsce i w Coventry.

– Bardzo mocno koncentrujemy się na umożliwieniu studentom zdobycia doświadczenia i zwiększenia szans na rynku pracy – mówi prorektor John Latham. – Istnieje wielki apetyt na edukację w elastycznym modelu, jaki oferujemy. Dzięki temu studenci mogą się kształcić jednocześnie pracując i podnosząc swoje umiejętności.

Prorektor Uniwersytetu Coventry dodaje: – Otwierając filię, pragniemy pokazać, że będziemy oferować elastyczną i zorientowaną na rozwój kariery lokalną alternatywę, która umożliwi zdobycie dyplomu brytyjskiej uczelni wyższej w dziedzinach, w których występuje największe zapotrzebowanie wśród pracodawców – podkreśla John Latham.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz podkreślał, że we Wrocławiu od lat konsekwentnie budowana jest gospodarkę opartą na wiedzy. – Staramy się przy tym jak najmocniej włączyć miasto w międzynarodową wymianę wiedzy. Inwestycja Uniwersytetu Coventry z jednej strony wpisuje się więc w naszą długofalową strategię, z drugiej stanowi przedsięwzięcie absolutnie pionierskie – mówił prezydent Wrocławia, i dodał: – Po raz pierwszy w historii renomowana zagraniczna uczelnia zdecydowała się na tak znaczące zaangażowanie w życie polskiego miasta i otworzenie u nas swojej filii. Jesteśmy przekonani, że skorzystają na tym zarówno nasi mieszkańcy jak i Uniwersytet Coventry – uznawany za jeden z najlepszych oraz najbardziej innowacyjnych w Europie.

O dużym znaczeniu powołania nowej instytucji naukowej i edukacyjnej mówiła także Ewa Kaucz, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. – Siłą Wrocławia już dziś jest bogate zaplecze akademickie, a inwestycja Uniwersytetu Coventry dodatkowo je wzmocni. Jako miasto zyskamy kolejny atut w rozmowach z potencjalnymi inwestorami oraz magnes przyciągający nowych mieszkańców – powiedziała prezes ARAW. – Jesteśmy przekonani, że filozofia kształcenia zaproponowana przez uczelnię, znakomicie wpisze się w realia wrocławskiego rynku pracy, otworzy kolejne perspektywy tak przed studentami jak i przed firmami, w których będą oni w przyszłości pracować.

Źródło: wroclaw.pl

Partnerzy strategiczni

Partnerzy merytoryczni

Kontakt

+48 71 78 35 310
+48 71 78 35 311
office@invest-in-wroclaw.pl

Adres

Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej SA
Plac Solny 14
50-062 Wrocław

Copyright © 2016 Invest in Wroclaw
Realizacja i utrzymanie: Stermedia