Inwestycja XEOS pod Wrocławiem – kamień węgielny

W środę, 27 września 2017 r. w Środzie Śląskiej koło Wrocławia wmurowano kamień węgielny pod budowę zakładu XEOS – serwisowania i naprawy najnowszych silników samolotowych. To wspólne przedsięwzięcie Lufthansy Technik i GE Aviation.

XEOS to joint venture dwóch gigantów przemysłu lotniczego Lufthansa Technik i GE Aviation. Firma do 2020 roku planuje zainwestować ok. miliarda złotych w centrum serwisowania i naprawy silników lotniczych pod Środą Śląską w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Centrum zostanie otwarte na początku 2019 roku. Zatrudnienie znajdzie w nim 600 pracowników.

Wiosną 2019 r. w centrum będą pierwsze silniki

W symbolicznej kapsule czasu umieszczono m.in. oryginalną matrycę grafiki przedstawiającej silnik samolotowy na tle centrum XEOS, autorstwa wrocławskiej artystki Marty Lech, list zespołu XEOS do przyszłych pokoleń pracowników i partnerów biznesowych centrum, wycięty w szkle zarys silnika Genx-2B, który będzie w przyszłości serwisowany w zakładzie, a także model samolotu Boeing 747-8, w którym montowane są takie silniki.

Centrum serwisowania dla najnowocześniejszych silników lotniczych

Głównym przeznaczeniem zakładu w Środzie Śląskiej będzie serwisowanie silników typu GEnx-2B, a w kolejnych latach również typu GE9X. Te ostatnie trafią do zakładu od 2021 roku, i będą najnowocześniejszymi silnikami lotniczymi w swojej klasie. Oprócz demontażu, naprawy i montażu silników, w centrum XEOS będą się również odbywały testy silników w jednej z najnowocześniejszych na świecie specjalistycznych komór testowych.

Źródło: https://www.wroclaw.pl/biznes/budowa-zakladu-xeos-lufthansa-technik-ge-aviation-sroda-slaska

Partnerzy strategiczni

Partnerzy merytoryczni

Kontakt

+48 71 78 35 310
+48 71 78 35 311
office@invest-in-wroclaw.pl

Adres

Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej SA
Plac Solny 14
50-062 Wrocław

Copyright © 2016 Invest in Wroclaw
Realizacja i utrzymanie: Stermedia