Koreańczycy kupią fabrykę pod Wrocławiem. Inwestycja warta 31,4 mln dolarów

LG Chem południowokoreański koncern, który w Biskupicach Podgórnych buduje największą w Europie fabrykę baterii do aut elektrycznych, zwiększy swoją inwestycję o 31,4 mln dolarów (122 mln zł). Koreańczycy kupią podwrocławski zakład tureckiej firmy Vestel, a to pozwoli im zwiększyć moce produkcyjne. W sumie, inwestycja LG Chem to 5,8 mld zł i planowane 11 tys. miejsc pracy.

3 marca 2020 r. koreański serwis pulsenews.co.kr poinformował, że LG Chem zdecydował się na kupno tureckiej fabryki Vestel (producent sprzętu RTV-AGD), by zaspokoić rosnący popyt ze strony przemysłu samochodowego na baterie do samochodów elektrycznych.

LG Chem, za sąsiadujący z nimi w Biskupicach Podgórnych zakład koncernu Vestel zapłaci 31,4 mln dolarów. Grupie Vestel w procesie sprzedaży gruntu i budynku fabryki o powierzchni 223 tys. mkw. pomagał zespół Real Estate firmy doradczej JP Weber.

– Cieszymy się, że mogliśmy doradzać firmie Vestel przy tej skomplikowanej transakcji. Wymagała ona interdyscyplinarnego podejścia, które uwzględniało nie tylko aspekty prawne, ale również perspektywę biznesową – mówi Marcin Dudarski, JP Weber.

Największa w Europie fabryka baterii do samochodów elektrycznych

Od 2016 r. koreański LG Chem, buduje w Biskupicach Podgórnych koło Wrocławia największą w Europie fabrykę baterii litowych do samochodów elektrycznych.

UB Lee, prezes Spółki Energy Solutions, LG Chem podczas uroczystości rozpoczęcia inwestycji podkreślał, że to pierwsza fabryka masowej produkcji baterii litowych branży automotive w Europie.

– Chcemy sprawić, by polska fabryka stała się mekką produkcji baterii do samochodów elektrycznych na cały świat. Polska fabryka odegra istotną rolę w promowaniu przemysłu samochodów elektrycznych na tym kontynencie. Dołożymy wszelkich starań, aby stała się główną bazą produkcyjną baterii do samochodów elektrycznych – mówił.

Wrocław centrum motoryzacji elektrycznej w Europie Środkowej

Skala przedsięwzięcia koreańskiego koncernu LG Chem Wrocław Energy w Biskupicach Podgórnych jest ogromna: zainwestują 5,8 mld zł, powstanie prawie 6 tys. miejsc pracy, a kolejne 5 tys. osób znajdzie pracę u kooperantów.

Fabryka powstaje w EURO-PARK KOBIERZYCE, w podstrefie Wrocław – Kobierzyce Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Rocznie będą w niej produkowane baterie dla 100 tys. samochodów elektrycznych. Wśród ich odbiorców znajdą się największe firmy samochodowe: Volkswagen, Volvo, Audi czy BMW.

Południowokoreański LG jest obecny w specjalnej strefie ekonomicznej w Biskupicach Podgórnych w gminie Kobierzyce od ponad 14 lat. Znajdują się tam spółki koncernu: LG Chem Wrocław Energy, LG Electronics Wrocław, LG Chem Poland, LG Innotek Poland, które produkują m.in. baterie litowe dla samochodów elektrycznych, sprzęt AGD, wysokojakościowe tworzywa sztuczne dla przemysłu motoryzacyjnego, moduły ABS i EPS oraz podzespoły zarządzające bateriami elektrycznymi do samochodów osobowych.

30 mln zł na rozbudowę wodociągów we Wrocławiu i Kobierzycach

W 2019 r. Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia informował, że w związku z południowokoreańskimi inwestycjami niezbędna jest rozbudowa wodociągów we Wrocławiu i Kobierzycach.

– Kluczowe dla realizacji tak ogromnej inwestycji jest m.in. dostarczenie odpowiedniej ilości wody. By zaspokoić potrzeby południowej części aglomeracji wrocławskiej – w tym firm działających na terenie podstrefy ekonomicznej – we Wrocławiu i Kobierzycach w najbliższych latach zostanie rozbudowana sieć wodociągowa – mówił prezydent Wrocławia.

Koszt planowanej rozbudowy sieci wodociągowej we Wrocławiu i Kobierzycach, to ponad 30 mln zł. Pieniądze wyłoży Agencja Rozwoju Przemysłu, natomiast w perspektywie 10 lat zostaną one ARP zwrócone przez lokalne samorządy.

 Źródło: wroclaw.pl

 

Partnerzy strategiczni

Partnerzy merytoryczni

Kontakt

+48 71 78 35 310
+48 71 78 35 311
office@invest-in-wroclaw.pl

Adres

Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej SA
Plac Solny 14
50-062 Wrocław

Copyright © 2016 Invest in Wroclaw
Realizacja i utrzymanie: Stermedia