Luxon LED: lider producentów oświetlenia w Europie zbudował fabrykę

Wrocławska firma Luxon LED jest najszybciej rozwijającym się producentem oświetlenia LED w Europie według rankingu Deloitte Fast 50 CE 2018, jak i rankingu Financial Times 1000 z 2019 r. W marcu br. zespół Luxon LED rozpoczął pracę w nowej fabryce. Są przykładem jak z garażowego startupu zrobić 100-osobowe przedsiębiorstwo i produkować dla takich gigantów jak Bosch, Siemens czy Fiat.

Nowy zakład – nazwany Fabryką Marzeń Luxon LED – powstał w podwrocławskich Krępicach (w gminie Miękinia), w 10 miesięcy od wbicia pierwszej łopaty. Obecnie obiekt ma 2100 mkw. powierzchni użytkowej, kolejne 1400 mkw. powierzchni magazynowo-produkcyjnej będzie dobudowane w ciągu roku. Inwestycja kosztowała blisko 11 mln zł i odbyła się w modelu zaprojektuj-zbuduj-sfinansuj z lokalnym deweloperem.

– Zależało mi na przestrzeni, w której nasi pracownicy będą dobrze się czuli, będzie funkcjonalna i jednocześnie miła dla oka – mówi Maciej Szott, wiceprezes zarządu ds. sprzedaży i marketingu.

Luxon LED to wrocławska firma produkująca energooszczędne oświetlenie dla obiektów przemysłowych, dzięki któremu zakłady produkcyjne oszczędzają do 75% energii elektrycznej.

Modernizują światowych gigantów

Oferta Luxon LED nastawiona jest przede wszystkim na przemysł. Robią oświetlenie i modernizują zakłady takich światowych gigantów jak Bosch, Siemens czy Fiat. Ich produkty można znaleźć także w budynkach komercyjnych, biurach i w oświetleniu ulicznym.

Jako jedni z pierwszych w branży, wdrażają własną platformę IoT (Internet of Things) oraz rozwiązania dla nowych technologii, które pozwolą klientom osiągnąć jeszcze więcej korzyści dzięki infrastrukturze oświetleniowej w swoich obiektach.

Z garażowej firmy do przedsiębiorstwa

Firma została założona przez trzech studentów (prawa, filozofii i stosunków międzynarodowych) Uniwersytetu Wrocławskiego w 2008 roku. Maciej Szott, Krzysztof Ostrowski i Marek Ostrowski (są kuzynami) zaczynali działalność w piwnicy jednego z właścicieli spółki.

– To były czasy pre-Luxon, nie było nas stać na ogrzewanie i na pensje dla siebie – mówi Krzysztof Ostrowski, prezes zarządu Luxon LED.

W ciągu zaledwie 10 lat z 3-osobowej garażowej firmy przekształcili się 100-osobowe przedsiębiorstwo produkcyjne. Obecnie Luxon LED jest najszybciej rozwijającym się producentem oświetlenia LED w Europie według rankingu Deloitte Fast 50 CE 2018, jak i rankingu Financial Times 1000 z 2019 r. W okresie ostatnich lat przychody firmy Luxon LED wzrosły z 5,5 mln do 29 mln zł w roku ubiegłym, a ten rok chcą zamknąć z kwotą 40 mln zł.

We wrześniu 2018 r., gdy partnerem finansowym spółki został fundusz współzarządzany przez Noble Funds TFI oraz CVI Dom Maklerski (CVI) – firma pozyskała 3,5 mln zł kapitału. Umożliwiło to inwestycje m.in. w sprzedaż i marketing oraz wyposażenie nowego zakładu produkcyjnego w profesjonalne linie produkcyjne.

W 2018 r. Luxon LED, został najmłodszą i najmniejszą firmą w Związku Producentów Sprzętu Oświetleniowego Pol-Lighting, który reprezentuje 80 proc. polskiego rynku źródeł światła i profesjonalnego sprzętu oświetleniowego.

Źródło: wroclaw.pl

Partnerzy strategiczni

Partnerzy merytoryczni

Kontakt

+48 71 78 35 310
+48 71 78 35 311
office@invest-in-wroclaw.pl

Adres

Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej SA
Plac Solny 14
50-062 Wrocław

Copyright © 2016 Invest in Wroclaw
Realizacja i utrzymanie: Stermedia