Mercedes pojedzie na bateriach z Jawora. Budują halę produkcyjną

Mercedes-Benz Cars buduje fabrykę baterii elektrycznych w Jaworze. Zaledwie po 6 miesiącach od ogłoszenia decyzji o inwestycji, ustawiono pierwsze elementy konstrukcyjne pod halę produkcyjno-montażową. Jej wartość wyniesie ok. 100 mln euro. Zakład zatrudni ponad 300 osób. Seryjna produkcja akumulatorów ruszy w 2020 r.

Fabryka baterii w Jaworze jest drugą inwestycją Mercedes-Benz Cars w Jaworze. Pierwsza, to zakład silników do pojazdów konwencjonalnych. Niemcy, w zakład silników zainwestują ok. 500 mln euro i stworzą 500 nowych miejsc pracy.

Teraz koncern zapowiada, że wprowadza do Polski kolejną technologię przyszłości. Podczas montażu baterii, będą wykorzystywane najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne i podobnie jak fabryka silników, nowo powstający zakład będzie zaopatrywany w energię odnawialną. Seryjna produkcja baterii do pojazdów z rodziny EQ (Electric Intelligence) rozpocznie się na początku kolejnej dekady. Wartość inwestycji wyniesie ok. 100 mln euro. Zakład zatrudni ponad 300 osób. O tej inwestycji informowaliśmy w styczniu 2019 r.

Mercedes-Benz będzie jeździł na bateriach z Jawora

Grupa Daimler AG wpisuje zrównoważony rozwój w swą strategię biznesową. Jednym z jej elementów jest produkcja pojazdów niskoemisyjnych. Do 2022 r. firma planuje elektryfikację całego portfolio Mercedesa proponując klientom różne wersje pojazdów z napędem elektrycznym w każdym segmencie. Baterie do tych aut będą produkowane m.in. w nowo powstającej fabryce w Jaworze, która wejdzie w skład globalnej sieci produkcji baterii elektrycznych. Zakład w Jaworze planuje produkcję ok. 100 tys. sztuk baterii rocznie.

Dolny Śląsk w światowej sieci produkcji Mercedesa

Daimler inwestuje ponad miliard euro w globalną sieć produkcji baterii Mercedes-Benz Cars. Obecnie, z fabryką w Jaworze, ta sieć to dziewięć zakładów w siedmiu lokalizacjach na trzech kontynentach.

W Kamenz produkcja akumulatorów zaczęła się w 2012 roku. W ramach seryjnego uruchomienia produkcji nowego, w pełni elektrycznego Mercedes-Benz EQC, w 2019 r. rozpoczęto produkcję akumulatorów w drugiej fabryce w Kamenz.
W Regionie Stuttgart Daimler buduje trzy fabryki akumulatorów. W podzakładach Brühl i Hedelfingen i przy fabrykach Mercedes-Benz w Untertürkheim i Sindelfingen.
Daimler i jego partner BAIC budują fabrykę akumulatorów w istniejącym zakładzie produkcji aut w Yizhuang Industrial Park w Pekinie (Chiny).
W pobliżu fabryki Mercedes-Benz SUV w Tuscaloosa (USA) niedawno rozpoczęły się prace na budowie fabryki baterii.
Wraz z lokalnym partnerem Thonburi Automotive Assembly Plant (TAAP), Mercedes-Benz Cars buduje zakład produkcji akumulatorów w Bangkoku (Tajlandia).

 

Partnerzy strategiczni

Partnerzy merytoryczni

Kontakt

+48 71 78 35 310
+48 71 78 35 311
office@invest-in-wroclaw.pl

Adres

Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej SA
Plac Solny 14
50-062 Wrocław

Copyright © 2016 Invest in Wroclaw
Realizacja i utrzymanie: Stermedia