Nokia Innovation Day – technologiczne nowości we Wrocławiu

Rozwój technologii LTE i 5G, które otwierają drogę dla przemysłu 4.0 i Inteligentnych Miast – zaprezentowano podczas „Nokia Innovation Day” we Wrocławiu. Światowy gigant telekomunikacyjny pochwalił się tym, co robi i nad czym prowadzi badania.

Na „Nokia Innovation Day” we Wrocławiu, po raz pierwszy w Polsce, pokazano najnowsze technologiczne rozwiązania, nad którymi pracuje Nokia. Wcześniej, te innowacje koncern prezentował na tegorocznym Światowym Kongresie Technologii Mobilnych w Barcelonie, na którym telekomunikacyjni giganci pokazują najnowszy sprzęt i technologie.

– To, co teraz pokazujemy we Wrocławiu, to taka mini Barcelona, to rozwiązania, które już wkrótce zmienią nasze życie. Chodzi o rozwijane technologie LTE i 5G, które otwierają drogę dla przemysłu 4.0, Inteligentnych Miast czy automatyzacji transportu – wylicza Konrad Fuławka, dyr. ds. innowacji Nokia Garage we Wrocławiu.

5G zmieni nasze życie – cyfrowa rewolucja

Internet bezprzewodowy 4G (LTE) umożliwia dziś przesyłanie danych z prędkością do 1 Gb/s. Sieć 5G pozwoli na zwiększenie tej prędkości nawet do 20 Gb/s. Dla porównania, telefony komórkowe na początku lat 80. umożliwiały przesyłanie danych z prędkością 2kb/s. Specjaliści oceniają, że sieć 5G będzie przystosowana do obsługi 100 urządzeń na metr kwadratowy.

– 5G oznacza sygnał o nieograniczonej ilości danych w czasie rzeczywistym, praktycznie bez opóźnień. Dla Kowalskiego to oznacza łatwiejsze życie, np. oglądanie filmów czy gry w czasie rzeczywistym, w wysokiej rozdzielczości. 5G, to także Internet Rzeczy, to Inteligentne Miasta, ale także smart domy np. inteligentna lodówka, która poinformuje nas jakich produktów nam brakuje i co powinniśmy kupić do jedzenia – dodaje Konrad Fuławka.

Przedstawiciele Nokii informują, że koncern już jest gotowy do wprowadzenia w Polsce rozwiązań 5G. Na razie jest to niemożliwe ze względów na brak odpowiednich rozwiązań prawnych, chodzi m.in. o przydział koncesji na częstotliwości 5G.

– W USA i Korei Nokia już komercyjnie wdrożyła 5G w wielu obszarach – zaznacza Konrad Fuławka.

Supernowoczesne laboratorium Nokii we Wrocławiu

Podczas „Nokia Innovation Day” można było zobaczyć m.in. najnowsze technologie, nad którymi pracują wrocławscy inżynierowie Nokii.

– Pokazaliśmy najnowszą platformę „Open Converged Edge”, umożliwiającą partnerom tworzenie własnych aplikacji. Otworzyliśmy drzwi naszego R&D by każdy mógł zobaczyć nie tylko najnowszy sprzęt, ale jak wygląda nasza codzienna praca – podkreśla Konrad Fuławka.

Podczas spotkania mówiono m.in. o najnowszych trendach technologicznych i rynkowych w telekomunikacji oraz możliwości innowacji w dziedzinie automatyzacji, sztucznej inteligencji i stwarzania nowych możliwości biznesowych w Polsce.

Partnerzy strategiczni

Partnerzy merytoryczni

Kontakt

+48 71 78 35 310
+48 71 78 35 311
office@invest-in-wroclaw.pl

Adres

Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej SA
Plac Solny 14
50-062 Wrocław

Copyright © 2016 Invest in Wroclaw
Realizacja i utrzymanie: Stermedia