Pierwszy w Polsce Konsulat Honorowy Indii jest we Wrocławiu

Pomoc i wsparcie obywatelom Indii zamieszkałym w Polsce oraz rozwój stosunków handlowych, gospodarczych, kulturowych i naukowych pomiędzy Polską i Indiami – to tylko niektóre z zadań jakie stawia sobie Kartikey Johri Minu, Konsul Honorowy Republiki Indii we Wrocławiu. To pierwsza tego rodzaju placówka w Polsce.

1 lutego 2018 r. przy ul. Wita Stwosza 16 we Wrocławiu otwarto Konsulat Honorowy Republiki Indii. Konsulem został Kartikey Johri, Hindus od 31 lat mieszkający we Wrocławiu. Uroczystość związana z otwarciem konsulatu odbyła się 1 lutego we wrocławskim Oratorium Marianum. W spotkaniu uczestniczyło blisko 250 osób, w tym przedstawiciele Ambasady Republiki Indii w Warszawie, władz samorządowych, organizacji biznesowych, środowiska naukowego oraz instytucji kultury.

– Jest mi niezmiernie miło, że mogę przekazać Wrocławiowi pierwszy konsulat honorowy Indii w Polsce. W ten sposób doceniamy znaczenie stosunków między naszymi krajami – mówi Shri A.S. Takhi, Charge d’Affaires Amasady Republiki Indii w Warszawie.

Bollywood we Wrocławiu?

Kartikey Johri, konsul Honorowy Republiki Indii podkreślił, że jego misją będzie umacnianie relacji polsko-indyjskich w zakresie współpracy gospodarczej, edukacyjnej i kulturowej. Do Wrocławia chciałby ściągnąć przemysł filmowy Bollywood i indyjskich inwestorów.

– Szczególnie ważny jest pierwszy z nich – w efekcie moich ostatnich działań grupa przedsiębiorców z Indii, zdecydowała się na inwestycję w Polsce, w tej sprawie spotkali się już z przedstawicielami władz regionalnych – mówi Kartikey Johri, nowy Konsul Honorowy Republiki Indii.

– Konsulat honorowy Indii we Wrocławiu, to bardzo dobra inwestycja rządu Indii. W oczach wrocławian Kartikey Johri był od lat ambasadorem Indii. Myślę, że teraz z wielką pasją będzie realizował swoje marzenia i włączał Wrocław w międzynarodowy obrót naukowy, gospodarczy i kulturalny – mówi Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia.

Podczas spotkania podkreślono, że rośnie wymiana handlowa pomiędzy Polską a Indiami i obecnie wynosi ona 3 mld dolarów.

– W Indiach jest coraz więcej polskich firm. Działalność konsulatu może im pomóc – dodaje Zbigniew Sebastian, prezes Dolnośląskiej Izby Gospodarczej i Konsul Honorowy Republiki Chile we Wrocławiu.

Nauka, kultura i biznes
Wrocławskie uczelnie szukają studentów m.in. w Indiach. Konsulat chce działać na rzecz współpracy naukowej.

– Konsul Kartikey Johri jest naszym wykładowcą. Na Uniwersytecie Wrocławskim prowadzi zajęcia z języka hindi. We Wrocławiu studiuje coraz więcej studentów z Indii – mówi prof. Adam Jezierski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

Szacuje się, że obecnie we Wrocławiu pracuje i mieszka z rodzinami ok. 2-2,5 tys. obywateli Indii. Najwięcej jest studentów i pracowników branż – IT i finansowej. Od 1 lutego wszystkie formalności związane ze swoim pobytem, będą mogli załatwiać w siedzibie konsulatu, przy ul. Wita Stwosza 16.

Konsulat Honorowy Indii we Wrocławiu

Konsulat znajduje się w kamienicy przy ul. Wita Stwosza 16. Okręg konsularny stanowią województwa dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie, opolskie, śląskie oraz małopolskie. Kontakt: tel.502 411 355, office@consulateindiawroclaw.pl. Więcej informacji – https://www.consulateindiawroclaw.pl.

Źródło: https://www.wroclaw.pl/portal/konsulat-honorowy-republiki-indii-we-wroclawiu

Partnerzy strategiczni

Partnerzy merytoryczni

Kontakt

+48 71 78 35 310
+48 71 78 35 311
office@invest-in-wroclaw.pl

Adres

Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej SA
Plac Solny 14
50-062 Wrocław

Copyright © 2016 Invest in Wroclaw
Realizacja i utrzymanie: Stermedia