Powstaje hala produkcyjna silników Mercedes-Benz. Będzie 500 miejsc pracy

Zamontowano pierwsze elementy konstrukcyjne hali, w której będą produkowane silniki Mercedes-Benz. W budowę pierwszej w Polsce fabryki koncern Daimler AG zainwestuje ponad 2,1 mld zł. Powstanie ponad 500 nowych miejsc pracy. Produkcja ma się rozpocząć w 2019 roku.

Prace ziemne przy budowie fabryki silników Mercedesa w Jaworze na Dolnym Śląsku rozpoczęto pół roku temu. 5 lutego 2018 r. zamontowano pierwszy stalowy słup największej hali produkcyjno-montażowej. Budowa hali ma się zakończyć do końca br.

– Postawienie pierwszej podpory to oczywisty znak, że budowa na dobre wychodzi z ziemi, ale to dopiero początek, cała hala to 650 takich podpór – mówi Susanne Knittel-Ammerschuber, szefowa działu planowania i fabryk silników Daimler AG.

600 tys. silników rocznie

W nowo powstającej hali zamontowane zostaną najnowocześniejsze, pracujące w systemie AGIPRO linie montażowe i obróbkowe zdolne do produkcji 600 tys. silników rocznie. Znajdą się tu również stanowiska do testowania silników na zimno i gorąco, powierzchnie logistyczne do konfekcjonowania koszyków z częściami oraz moduł do wysyłki gotowych produktów. W budynku odbywać się będzie także montaż podzespołów.

Nowy zakład produkcyjny w Jaworze, powstający na obszarze około 50 hektarów, jest pierwszą fabryką Mercedes-Benz w Polsce (inwestycja powstaje na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej). Zakład będzie produkował najnowocześniejsze, czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne dla wszystkich modeli mercedesów – od najmniejszej klasy A po limuzyny klasy S.

500 nowych miejsc pracy

Zgodnie z planem, w jaworskiej fabryce silników Mercedes-Benz powstanie ponad 500 nowych miejsc pracy. Obecnie Mercedes-Benz Manufacturing Poland, spółka powołana do budowy fabryki, zatrudnia blisko 50 osób. Prawie 70 proc. zatrudnionych osób to pracownicy z Polski, 30 proc. stanowią oddelegowani pracownicy koncernu Daimler AG. W 2018 r. zespół fabryki powiększy się do 200 osób i będą to także pierwsi pracownicy działów produkcyjnych.

Wszystkie oferty pracy publikowane są na stronie internetowej spółki.

Budowa fabryki w Jaworze rozpoczęła się oficjalnym aktem wmurowania kamienia węgielnego w czerwcu 2017 r. Prace budowlane ruszyły kilka tygodni później, w sierpniu 2017 r. W tym czasie zorganizowano zaplecze biurowe, uruchomiono przyłącza elektryczne i wodociągowe, ogrodzono zakład, przygotowano infrastrukturę zewnętrzną – docelowe drogi, parkingi i instalacje podziemne oraz wybudowano fundamenty największej hali produkcyjnej. Jej budowa wraz z przyległym budynkiem biurowym o łącznej powierzchni użytkowej 98,2 tys. mkw. potrwa do stycznia 2019 r.

Fabryka silników Mercedes-Benz w Jaworze:

łączna suma inwestycji – ok. 500 mln Euro (ponad 2,1 mld PLN)
teren fabryki – ok. 50 hektarów
liczba miejsc pracy – ponad 500
zastosowanie idei „Przemysł 4.0“
zakład neutralny pod względem emisji CO2
rodzaje produkowanych silników – OM 654 (wysokoprężny) i M 254 (benzynowy)
łączna moc przerobowa – 600 tys. silników rocznie
3 linie montażowe w systemie AGIPRO
3 linie obróbkowe w systemie AGIPRO
zastosowanie techniki NANOSLIDE w procesie obróbki
metraż hal – około 200 tys. mkw.

Źródło: https://www.wroclaw.pl/biznes/mercedes-benz-jawor-budowa-hali

Partnerzy strategiczni

Partnerzy merytoryczni

Kontakt

+48 71 78 35 310
+48 71 78 35 311
office@invest-in-wroclaw.pl

Adres

Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej SA
Plac Solny 14
50-062 Wrocław

Copyright © 2016 Invest in Wroclaw
Realizacja i utrzymanie: Stermedia