Raport Startup Poland. Zwycięstwo Wrocławia!

– Jeśli w Polsce istnieje „Dolina Krzemowa”, to jest nią Wrocław i Dolny Śląsk – piszą eksperci z fundacji Startup Poland w swoim najnowszym raporcie dotyczącym rozwoju firm technologicznych w naszym kraju.

Raport pt. „The Polish Tech Scene. 5 Years” (Polska Scena Technologiczna. 5 lat) będzie miał swoją premierę 4 grudnia podczas konferencji Impact fintech’19 w Katowicach. To najbardziej prestiżowa i najważniejsza publikacja dotycząca rynku startupowego w naszym kraju. Za pośrednictwem fundacji Startup Poland trafi ona do przedstawicieli firm, inwestorów czy mediów na całym świecie.

Wrocław wygrywa

Tegoroczny raport przygotowano na podstawie badania, w którym wzięło udział rekordowe 1235 startupów z całego kraju. Z publikacji wynika, że największe zagęszczenie młodych spółek technologicznych jest właśnie we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku (stolice wraz z regionami opisywane są łącznie). Jeden startup przypada u nas na 4,5 tys. mieszkańców.

– Jeśli w Polsce istnieje Dolina Krzemowa, to właśnie na Dolnym Śląsku i we Wrocławiu – stwierdzają specjaliści ze Startup Poland.

Dodatkowo dwie wrocławskie uczelnie znalazły się wśród tych, które ze startupami współpracują najlepiej. Pierwsze miejsce w tej kategorii zajęła Politechnika Wrocławska, a siódme Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu.

– Wyniki raportu Startup Poland jednoznacznie wskazują, że Wrocław to bardzo dobre miejsce do założenia i rozwinięcia firmy technologicznej. Jako miasto nadal chcemy angażować się w budowę ekosystemu startupowego, współtworzyć warunki, w których wielkie biznesowe idee zamienią się w biznesowe sukcesy – podkreśla prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. – W tym kontekście bardzo ważna jest również rola uczelni wyższych i dlatego bardzo cieszę się także z wysokiej oceny dla Politechniki Wrocławskiej oraz Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu – dodaje Sutryk.

Robotyka i Przemysł 4.0

Bardzo ciekawy jest profil technologiczny wrocławskich startupów opisany w raporcie Startup Poland. Najwięcej z nich, bo 25 procent zajmuje się analityką oraz analizą biznesową [BI]. Kolejne kategorie to robotyka i elektronika (19 proc.), Przemysł 4.0 (18 proc.), zarządzanie dużą ilością danych [Big Data] (18 proc.) oraz sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe [AI&ML] (17 proc.).

Wrocław w wypadku analityki, Przemysłu 4.0 czy robotyki ma najwyższe wskaźniki w kraju. W zakresie Big Data czy AI jako miasto jesteśmy na drugim miejscu w Polsce.

– Widać więc, że nasze startupy tworzą rozwiązania w bardzo istotnych i przyszłościowych dziedzinach – mówi Magdalena Okulowska, prezes zarządu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Według raportu, młode firmy technologiczne z Wrocławia chętnie zatrudniają. Pod tym względem nasze miasto znalazło się na trzecim miejscu w kraju. W 2019 roku wrocławskie startupy najczęściej powiększały zespół o maksymalnie 10 osób.

Raport Fundacji Startup Poland do pobrania na stronie internetowej: https://startuppoland.org/.

Partnerzy strategiczni

Partnerzy merytoryczni

Kontakt

+48 71 78 35 310
+48 71 78 35 311
office@invest-in-wroclaw.pl

Adres

Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej SA
Plac Solny 14
50-062 Wrocław

Copyright © 2016 Invest in Wroclaw
Realizacja i utrzymanie: Stermedia