Wrocław miastem najbardziej przyjaznym dla biznesu

Miasto najbardziej przyjazne dla biznesu (w kategorii powyżej 399 tys. mieszkańców 0 pierwsze miejsce), miasto najbardziej otwarte na ludzi i najbardziej innowacyjne (2 miejsca w obu kategoriach) oraz najbardziej ekologiczne (3 miejsce) – te nagrody przyznano Wrocławiowi podczas gali Kongresu Regionów, która odbyła się we wtorek, 11 czerwca na Stadionie Wrocław.

Kongres Regionów to spotkanie samorządowców z całej Polski. Przez dwa dni prezydenci ponad 50 polskich miast oraz zaproszeni goście dyskutują o tym, jakie są najważniejsze wyzwania dla miast i regionów.

Po pierwszym dniu obrad obyła się uroczysta gala, na której przyznano nagrody. W rankingu Forbsa prezydent Wrocławia Jacek Sutryk odebrał nagrody trzykrotnie.

Miasto przyjazne dla biznesu

Wrocław to najbardziej przyjazne dla biznesu miasto w kategorii miast powyżej 300 tysięcy mieszkańców wg. najnowszego rankingu magazynu Forbes.

Po przeliczeniu na 1000 mieszkańców pod uwagę zostały wzięte: liczba rejestracji nowych spółek (po odjęciu upadłości i wykreśleń z rejestru); liczba zarejestrowanych spółek zagranicznych; saldo migracji spółek (przeniesione do miejscowości minus wyprowadzone z niej).

Ten ostatni czynnik ma wagę trzy razy wyższą niż pozostałe. Dane dostarczył Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej.

Miasto otwarte na ludzi

Drugie miejsce, tuż za Poznaniem, przypadło stolicy Dolnego Śląska w kategorii Miasta otwarte na ludzi.

Na stronie magazynu Forbes czytamy: „Zaimponowała nam różnorodność pozabudżetowych sposobów wspierania aktywności mieszkańców. W urzędzie miasta działa komórka ds. partycypacji społecznej, która konsultuje istotne dla miasta projekty. Z mieszkańcami omawia się na przykład rewitalizację parków, projekty przyjaznych ulic, skwerów miejskich, tras tramwajowych czy zasad parkowania.

Doceniono też grupy dialogu społecznego, program inicjatyw lokalnych oraz mikrograntowy, Centrum Seniora i Akademię Rozwoju oraz różnorodność projektów na rzecz integrowania różnych generacji.

Najbardziej innowacyjne miasta

Tutaj organizatorzy sprawdzili m.in jak internet wykorzystywany jest do obsługi mieszkańców, czy oferuje otwarte sieci wi-fi, ale również to, czy miasto dysponuje elektronicznym systemem informacji przestrzennej oraz SMS-owym systemem informacji lub ostrzeżeń.

Za Forbsem: „Wygrywają te metropolie, które do innowacyjnego działania potrafią pobudzać mieszkańców i firmy oraz tworzą nową architekturę smart city”.

Najbardziej ekologiczne miasta 2019

Ranking ekologiczny należy do miast, które najwięcej robią, by poradzić siebie m.in. z problemem smogu. Jury doceniło Wrocławski Program Antysmogowy na lata 2018–2028, zachęcanie mieszkańców do podłączania się do sieci ciepłowniczej, monitoring jakości powietrza czy miejską wypożyczalnię samochodów elektrycznych.

Więcej o nagrodzie na stronie magazynu Forbes.

 

Partnerzy strategiczni

Partnerzy merytoryczni

Kontakt

+48 71 78 35 310
+48 71 78 35 311
office@invest-in-wroclaw.pl

Adres

Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej SA
Plac Solny 14
50-062 Wrocław

Copyright © 2016 Invest in Wroclaw
Realizacja i utrzymanie: Stermedia