Wrocławski SatRevolution z platformą satelitarną

SatRevolution kończy prace nad własną platformą satelitarną. Konstrukcja stanowi element pierwszego polskiego satelity komercyjnego – Światowida. Na początku 2018 r. urządzenie zostanie wystrzelone na orbitę. Twórcy spółki SatRevolution są jednymi z laureatów rankingu organizowanego przez portal wroclaw.pl – „30 Kreatywnych Wrocławia 2017”.

Platforma satelitarna (ang. satellite bus) to autorski projekt wrocławskiej spółki SatRevolution. Składa się z konstrukcji nośnej, modułu zasilania i nawigacji oraz podstawowego modułu do komunikacji, który służy do przesyłania komend. Polecenia te odpowiadają za sterowanie satelitą (np. zmianę orbity), włączanie i wyłączanie poszczególnych modułów czy transmisję danych o stanie urządzenia – takich jak jego temperatura czy aktywność paneli słonecznych.

Światowid z Wrocławia poleci w kosmos

Dwukilogramowy Światowid to satelita obserwacyjny. W środku ma komputer, anteny i systemy do obracania satelity, mierzenia pola grawitacyjnego i robienia zdjęć. Na początku 2018 r. urządzenie zostanie wystrzelone na orbitę. W firmie SatRevolution, która chce być największym polskim przedsiębiorstwem w przemyśle kosmicznym, już odliczają dni.

Fabryka satelitów za 200 mln zł

Plan jest taki – SatRevolution SA z Wrocławia chce umieścić na orbicie całą konstelację satelitów i udostępnić gromadzone przez nie dane za pośrednictwem aplikacji mobilnych, które będą informować o pogodzie, korkach na drogach czy smogu. Pierwszym krokiem ma być budowa fabryki satelitów na Dolnym Śląsku. Inwestycja szacowana jest na 200 mln zł. Prowadzone są rozmowy z inwestorami.

SatRevolution

SatRevolution S.A. to spółka stworzona przez zespół ekspertów technologicznych z wieloletnim doświadczeniem, która jako pierwsza polska firma będzie zajmowała się seryjną produkcją nanosatelitów, przeznaczonych zarówno do użytku prywatnego, jak i komercyjnego. Jej założyciele stoją m.in. za sukcesem T-Bull S.A., czołowego polskiego producenta gier mobilnych. Zespół badawczo-rozwojowy, odpowiedzialny za projektowanie i produkcję, stworzył już wiele innowacyjnych rozwiązań, takich jak m.in. bioniczna ręka sterowana za pomocą sygnałów z mózgu. Poza produkcją satelitów, SatRevolution S.A. będzie również prowadzić prace badawcze nad innymi rozwiązaniami z zakresu technologii kosmicznych. Partnerem firmy SatRevolution S.A. jest Wrocławskie Centrum Badań EIT+, największe w Polsce centrum badawczo-rozwojowe.

Źródło: https://www.wroclaw.pl/biznes/satrevolution-platforma-satelitarna

Partnerzy strategiczni

Partnerzy merytoryczni

Kontakt

+48 71 78 35 310
+48 71 78 35 311
office@invest-in-wroclaw.pl

Adres

Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej SA
Plac Solny 14
50-062 Wrocław

Copyright © 2016 Invest in Wroclaw
Realizacja i utrzymanie: Stermedia