xeos

Centrum Szkoleniowe XEOS powstanie w Prologis Park Wrocław

31 marca 2017 r. nastąpiło oficjalne podpisanie umowy między Spółką XEOS a firmą Prologis, globalnym liderem nieruchomości logistycznych, właścicielem Prologis Park Wrocław. To właśnie na terenie Parku na Bielanach Wrocławskich na powierzchni ponad 2 500 metrów kwadratowych powstanie Specjalistyczne Centrum Szkoleniowe, kształcące pracowników zakładu naprawy i serwisowania silników lotniczych w Środzie Śląskiej. 

Prologis Park Wrocław wybrano ze względu na zastosowane na terenie inwestycji rozwiązania techniczne, mające na celu wygodę użytkowania, oszczędność energii i ochronę środowiska. Dogodne położenie – 15 km od centrum Wrocławia i komfortowy dojazd, dzięki lokalizacji w pobliżu skrzyżowania głównych dróg transportowych, były dodatkowym atutem Parku.

 Centrum Szkoleniowe powstanie w odpowiednio przystosowanym do tego celu budynku. Prace adaptacyjne rozpoczną się w pierwszych dniach kwietnia, natomiast pierwsze szkolenia teoretyczne w nowym centrum zaplanowano na czerwiec 2017 r. Od lipca mechanicy i asystenci mechaników przejdą do drugiego etapu – szkolenia praktycznego, weryfikując swoją wiedzę i umiejętności na prawdziwych silnikach lotniczych.

Centrum Szkoleniowe XEOS to najnowocześniejsza tego typu inwestycja w Europie Środkowo-Wschodniej. Będzie służyć pracownikom Spółki XEOS, pozwalając im zdobyć unikatowe kompetencje do pracy w sektorze lotniczym.  Centrum to także pierwszy krok w celu stworzenia w przyszłości doliny lotniczej na terenie Dolnego Śląska.

Thomas Böttger, Dyrektor Zarządzający XEOS: Na lokalizację naszej inwestycji wybraliśmy Dolny Śląsk – przede wszystkim ze względu na kapitał ludzki, dostęp do profesjonalnej kadry oraz potencjał drzemiący w studentach i absolwentach kierunków technicznych dolnośląskich uczelni. Chcemy kształcić najwyższej klasy specjalistów, którzy zwiążą z nami swoją przyszłość zawodową na dłużej. W tym celu zainwestujemy w szkolenie kadry 60 mln PLN. Jednym z głównych elementów szkoleniowego budżetu jest właśnie wrocławski ośrodek – najbardziej innowacyjne Centrum Szkoleniowe dla branży lotniczej w Europie Środkowo-Wschodniej. Cieszymy się, że powstanie on właśnie w Prologis Park Wrocław. To miejsce o komfortowej lokalizacji, a sam budynek odpowiada naszym wymaganiom od strony technicznej oraz w zakresie jakości i bezpieczeństwa. 

 60 mln PLN zainwestowane w szkolenie kadry

XEOS w szkolenia kadry zainwestuje 60 mln PLN. Część z tych środków zostanie przeznaczona właśnie na budowę specjalistycznego Centrum Szkoleniowego we Wrocławiu.

Pierwsza grupa 22 pracowników rozpoczęła szkolenie już 1 lutego 2017 r. w obecnych biurach projektowych Spółki we Wrocławiu. Szkolenia odbywają się etapami – co kilka tygodni swoje szkolenia rozpoczynają kolejne grupy pracowników liczące średnio 20 osób. W sumie do momentu otwarcia zakładu w Środzie Śląskiej w 2. połowie 2018 roku we wrocławskim centrum przeszkolonych zostanie 120 osób.

Zaplanowane na ok. 18 miesięcy szkolenie składa się z cześci teoretycznej i praktycznej. W trakcie szkolenia teoretycznego pracownicy doskonalą umiejętności z zakresu języka angielskiego, z naciskiem na słownictwo techniczne, charakterystyczne dla branży lotniczej oraz zdobywają wiedzę techniczną, np. szkolenia materiałowe, wykłady z prawa lotniczego czy znaczenie czynnika ludzkiego w lotnictwie. Szkolenie praktyczne ma na celu przedstawienie specyfiki pracy z prawdziwymi silnikami najnowszych generacji. W ramach treningu zawodowego będą odbywały się również wyjazdy do podobnych, funkcjonujących już w Europie zakładów, m.in. do Hamburga.

Strategia Spółki zakłada od kilku do kilkunastu miesięcy intensywnego, płatnego i specjalistycznego szkolenia. XEOS chce też stworzyć wysokiej jakości, komfortowe warunki pracy. To wszystko ma sprawić, że rotacja pracowników będzie niska. Inwestor planuje bowiem działać na terenie Środy Śląskiej co najmniej 40 lat.

W ramach budowania kadry wysokiej klasy specjalistów XEOS chce współpracować z Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Politechniką Wrocławską i szkołami technicznymi oraz Dolnośląskim Klastrem Lotniczym, powołanym przez Legnicką Specjalną Stefę Ekonomiczną.

Łukasz Czajkowski, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej: Centrum szkoleniowe XEOS to unikatowy i pierwszy projekt tego typu w regionie, a także chyba w całym kraju. Dlaczego? Po pierwsze, dotychczas nie mieliśmy do czynienia z tak znaczącą inwestycją firmy zagranicznej w kapitał ludzki. Po drugie, w trakcie szkoleń pracownicy XEOS nabędą wyjątkowe kompetencje, uznawane na całym świecie. Po trzecie branża lotnicza to Everest sektora produkcyjnego jeżeli chodzi o jakość, technologie oraz wartość dodaną.  Liczymy także, że utworzenie centrum szkoleniowego XEOS przełoży się istotnie na rozwój edukacji i biznesu w regionie, czyniąc go jeszcze atrakcyjniejszym dla kolejnych inwestorów.  

Innowacyjne technologie atrakcyjne dla nowych pracowników

To właśnie możliwość pracy z zastosowaniem zaawansowanych technologii z branży lotniczej, atrakcyjne, długofalowe szkolenia zawodowe oraz międzynarodowe środowisko pracy, stworzone z udziałem dwóch globalnych marek – Lufthansa Technik i General Electric Aviation, przyciągają wysokiej klasy specjalistów, inżynierów czy studentów kierunków technicznych z całej Polski. XEOS utworzy 600 nowych miejsc pracy. Już dziś w centrum zostało zatrudnionych około 70 osób. Są to głównie mechanicy oraz pracownicy, którzy w przyszłości zostaną mechanikami silników lotniczych, a także managerowie i pracownicy administracji (ok. 20 osób). Od maja do zespołu XEOS dołączą także inżynerowie. Proces rekrutacji trwa, a do inwestora codziennie zgłaszają się kolejne osoby zainteresowane pracą w centrum serwisowania i naprawy silników lotniczych w Środzie Śląskiej. W sumie do roku 2018r. ma zostać zatrudnionych około 140 osób.

Aleksandra Olszewska, Mechanik w trakcie szkolenia: Praca w centrum serwisowania i naprawy silników lotniczych XEOS to dla mnie i wielu moich kolegów czy koleżanek ogromna szansa, ale i wyzwanie. Cieszę się, że mamy zapewnione specjalistyczne szkolenia i warsztaty, dzięki którym zdobędziemy odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie – przede wszystkim w pracy z silnikami. Nasza praca wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, dlatego wszyscy rozumiemy, że musimy być do niej maksymalnie przygotowani. Niewielu inżynierów czy mechaników ma szanse na tak specjalistyczne szkolenie w nowoczesnym centrum. Zdobyta wiedza i doświadczenie na pewno będą procentować jeszcze przez długie lata.

 Zakład XEOS w Środzie Śląskiej powstanie w dwóch etapach

Budowa kompleksu w Środzie Śląskiej będzie odbywała się dwuetapowo. Planowany termin zakończenia pierwszego etapu i rozpoczęcia pracy centrum serwisowania i naprawy silników lotniczych XEOS w Środzie Śląskiej to druga połowa 2018 roku. Do tego czasu powstaną główne budynki biurowe oraz techniczno-operacyjne.

Do 2020 roku powstanie nowoczesna, wyposażona w najnowsze technologie, specjalistyczna komora do testowanie silników samolotowych. Jej konstrukcja i przygotowanie do pełnej operacyjności zajmie ok. 2 lat.

 O Prologis

Prologis, Inc., jest światowym liderem na rynku nieruchomości logistycznych skoncentrowanym na dynamicznie rozwijających się rynkach z wysokimi barierami wejścia. Prologis jest właścicielem lub inwestorem (w ujęciu skonsolidowanym lub poprzez nieskonsolidowane spółki joint venture) nieruchomości i projektów deweloperskich o oczekiwanej łącznej powierzchni 63 milionów metrów kwadratowych w 20 krajach (stan na 31 grudnia 2016). Prologis wynajmuje nowoczesne obiekty dystrybucyjne ponad 5 200 różnym klientom obejmujących dwie główne kategorie: B2B oraz handel detaliczny/usługi  e-fulfillment.

 Z portfolio 2,3 miliona metrów kwadratowych, Prologis jest największym właścicielem i zarządcą obiektów dystrybucyjnych w Polsce (stan na 31 grudnia  2016 r.).

Partnerzy strategiczni

p-st-04
p-st-02
p-st-01

Partnerzy merytoryczni

WSSE_organizator

Kontakt

+48 71 78 35 310
+48 71 78 35 311
office@invest-in-wroclaw.pl

Adres

Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej SA
Plac Solny 14
50-062 Wrocław

Copyright © 2016 Invest in Wroclaw
Realizacja i utrzymanie: Stermedia