Concordia Design: nowy program rozwoju dla wrocławskich firm

Działają na rynku, chcą się rozwijać i szukają nowych możliwości – na takie startupy czekają we wrocławskiej Concordia Design na Wyspie Słodowej. Właśnie ruszył tam program wspierający rozwój młodych firm.

Wrocławska Concordia Design prowadzi nabór do autorskiego programu inkubacyjnego dla młodych firm. Daje on możliwości współpracy z założycielami wielkich biznesów oraz ekspertami o międzynarodowej renomie.

– Naszymi partnerami w tym projekcie będą zarówno zagraniczni innowatorzy, jak i specjaliści związani ze środowiskiem lokalnym – podkreśla Ewa Voelkel-Krokowicz, właścicielka Concordia Design Wrocław. – Młodym przedsiębiorcom chcemy zaoferować piękną, nowoczesną przestrzeń do pracy oraz dostęp do eksperckiej wiedzy czy szerokiej sieci kontaktów – dodaje Voelkel-Krokowicz.

Program dla startupów

Concordia Design to centrum kreatywności i biznesu na Wyspie Słodowej we Wrocławiu. Inkubator przedsiębiorczości będzie mieścił się w budynku powstałym na bazie odrestaurowanej XIX-wiecznej kamienicy, a także nowej, multifunkcjonalnej części, zaprojektowanej przez europejskie biuro architektoniczne MVRDV.

Inkubator przedsiębiorczości to jednak nie tylko infrastruktura. To także możliwość korzystania z dużego zaplecza intelektualnego oraz okazja do nawiązania nowych relacji biznesowych. Concordia Design Wrocław jest bowiem częścią grupy podmiotów powiązanych ze sobą właścicielsko. Wśród nich znajdują się m.in. Concordia Design w Poznaniu (na rynku działa od niemal 10 lat), Grupa Kapitałowa VOX czy Uniwersytet SWPS.

– W programie chcielibyśmy skorzystać z tego potencjału, ale także poszerzyć grupę partnerów. Wrocław jest czołowym ośrodkiem startupowym w Polsce, więc młodzi przedsiębiorcy mają się od kogo uczyć – podkreśla Ewa Voelkel-Krokowicz i dodaje, że by wziąć udział w projekcie trzeba wynająć biuro w budynku Concordia Design Wrocław. Program inkubacyjny przeznaczony jest dla młodych firm technologicznych oraz tych z branży kreatywnej.

Najpierw audyt, potem szkolenia

Przedstawiciele wrocławskiej Concordii podkreślają, że przy rekrutacji preferowane będą startupy działające na rynku nie dłużej niż 5 lat. Po przyjęciu do programu przedsiębiorcy przejdą audyt, który wskaże mocne i słabsze strony ich firmy.

Na tej podstawie zostaną później dobrane odpowiednie szkolenia i warsztaty (online i stacjonarnie), które pomogą w rozwoju przedsięwzięcia. Uczestnicy poszerzą swoją wiedzę i umiejętności m.in. z zakresu rozwoju usług czy strategii biznesowej.

– Naszą siłą będzie duża elastyczność. Chcemy, aby program spełniał realne potrzeby przedsiębiorców, które przecież są różne w zależności od długości istnienia na rynku czy wcześniejszych doświadczeń – mówi Sylwia Hull-Wosiek, head of consulting w Concordia Design i jedna z mentorek w programie.

Podczas procesu inkubacji, młode firmy technologiczne będą miały kontakt z ekspertami. Są wśród nich m.in. Piotr Voelkel – założyciel Grupy Kapitałowej VOX, Alain Heureux – trener kreatywności i innowacji, ekspert w grupie roboczej 2030 High-Tech Skills przy Komisji Europejskiej oraz lider Brussels Creative oraz Creative Ring, a także Agnieszka Mróz – projektantka usług, analityczka biznesowa, badaczka. Mróz w swojej karierze realizowała projekty m.in. dla Play, Lufthansa System Poland, Metro Properties.

Uczestnicy

Jednym z pierwszych uczestników będzie studio CALM DESIGN. Wspiera ono zwłaszcza małe i średnie firmy poprzez wzornictwo, i konsulting strategiczny.

 Zdecydowałem się na udział, bo znam i cenię działania zespołu Concordii w Poznaniu. Skoro tamtejsi eksperci będą zaangażowani w szkolenia, to znaczy, że, będą one prowadzone na wysokim poziomie – podkreśla Mateusz Kalita, założyciel CALM DESIGN.  – Połączenie wiedzy i doświadczenia zespołu z Poznania, świetnej lokalizacji na Wyspie Słodowej i możliwość nawiązania współpracy z różnymi branżami, na takie miejsce czekałem od kilku lat – dodaje Kalita.

Innym potwierdzonym już uczestnikiem programu inkubacji jest firma Optimatik. Pomaga ona zarządzającym dużymi fabrykami i magazynami w optymalizacji wykorzystania wózków widłowych oraz zmniejszenia kosztów ich utrzymania. Dzięki technologii wrocławian możliwe jest zbieranie dokładnych danych o ruchu pojazdów, a co za tym idzie zaprojektowanie lepszych tras i zwiększenie wykorzystania wózków.

 Dla nas ważne są liczne możliwości, jakie daje prowadzenie biznesu w miejscu przyciągającym obrotne i twórcze osoby. Już w pierwszych tygodniach pracy w Concordii Design nawiązaliśmy bardzo cenne relacje z inwestorami i partnerami technologicznymi, nawet pomimo znaczącego ograniczeniu efektu hubu przez pandemię – mówi Radosław Miszczak, prezes zarządu w Optimatik.

Zgłoszenia do programu

Do programu można aplikować poprzez stronę internetową Concordia Design. Projekt jest zrealizowany dzięki wsparciu z Unii Europejskiej.

Partnerzy strategiczni

Partnerzy merytoryczni

Kontakt

+48 71 78 35 310
+48 71 78 35 311
office@invest-in-wroclaw.pl

Adres

Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej SA
Plac Solny 14
50-062 Wrocław

Copyright © 2016 Invest in Wroclaw
Realizacja i utrzymanie: Stermedia