Ludzie i rynek pracy

Polski rynek pracy jest elastyczny w stosunku do innych krajów UE. Przepisy dotyczące ochrony zatrudnienia nie są nadmiernie uciążliwe, a umowy na czas określony są rozpowszechnione wśród młodych i niskowykwalifikowanych pracowników. Umowy czasowe są rynkowym standardem na wyższych stanowiskach w nowoczesnych usługach dla biznesu i IT, podczas gdy umowy cywilnoprawne stają się coraz popularniejsze w sektorze technologicznym. Negocjacje płacowe są nieskoordynowane, zdecentralizowane i prowadzone na szczeblu firmowym, co pomogło polskiej gospodarce skorelować wzrost płac i wydajności.

Co warto wiedzieć o wrocławskim rynku pracy?


Wrocław jest największym ośrodkiem gospodarczym w południowo-zachodniej Polsce. Jest także najbardziej atrakcyjnym miastem dla relokacji menedżerów i specjalistów oraz najlepiej postrzeganą marką miejską w kraju.

Wrocław jest 3cim centrum akademickim w Polsce. Na 26 uczelniach wyższych studiuje obecnie 125 tysięcy osób, kształcąc się w kierunkach inżynieryjnych, informatycznych, ekonomiczno-finansowych czy lingwistycznych. Corocznie mury uczelni opuszcza 32 tysięcy absolwentów.
Polska zajmuje 10te miejsce w świecie pod względem znajomości języka angielskiego[1]. We Wrocławiu blisko 100% studentów posługuje się tym językiem, zaś w centrach usług wspólnych używanych jest ponad 30 innych języków obcych.

[1] Źródło: EF English Proficiency Index

Silna obecność międzynarodowych marek sukcesywnie zmienia rynek pracy i profesjonalizuje instytucje otoczenia biznesu. Unikalna atmosfera sprzyjająca rozwojowi biznesu oraz potencjał ekonomiczny miasta czynią z niego atrakcyjną lokalizację dla zagranicznych projektów.
W latach 2004-2012 PKB Wrocławia wzrosło o 45 proc, co oznacza, iż jest on drugim po Warszawie najszybciej rozwijającym się polskim miastem.  Jednocześnie sukcesywnie spada stopa bezrobocia w mieście:  z 8% w 2006 r. do 2,8% w 2016 r.

 

W latach 2005 – 2015 liczba mieszkańców aglomeracji wrocławskiej wzrosła o 50 000. Do tego wyniku w znaczący sposób przyczynili się studenci przybyli spoza regionu. Ponadto sukcesywnie rośnie migracja ekonomiczna – tylko w roku 2016 wydano 120 000 pozwoleń na pracę dla obywateli Ukrainy.


Najważniejsze fakty

Najczęściej oferowane benefity pozapłacowe

Wynagrodzenie l2 l3 l4 l5 l6

 

Partnerzy strategiczni

Partnerzy merytoryczni

Kontakt

+48 71 78 35 310
+48 71 78 35 311
office@invest-in-wroclaw.pl

Adres

Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej SA
Plac Solny 14
50-062 Wrocław

Copyright © 2016 Invest in Wroclaw
Realizacja i utrzymanie: Stermedia