Podatki i opłaty
Od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku, polski prawodawca jest zobowiązany do zapewnienia zgodności polskiego wewnętrznego systemu podatkowego z przepisami UE, w szczególności w odniesieniu do podatków pośrednich. Z tego powodu większość przepisów dotyczących podatku VAT i podatku akcyzowego odpowiada podobnym regulacjom obowiązującym w innych krajach UE, jednakże nadal istnieje wiele specyficznych przepisów lokalnych. Polski system podatkowy składa się z dwóch głównych grup podatków:
Podatki bezpośrednie | Podatki pośrednie |
---|---|
Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT)!Podatek dochodowy od osób prawnych (CIT)!Podatek od nieruchomości!Podatek rolny!Podatek od spadków i darowizn!Podatek od czynności cywilnoprawnych!Podatek leśny!Podatek od środków transportowych!Podatek tonażowy!Podatek od wydobycia niektórych kopalin | Podatek od towarów i usług (VAT)!Podatek akcyzowy!Podatek od gier |
Dla zagranicznych inwestorów szczególnie ważne są podatki dochodowe, podatek VAT oraz podatek od nieruchomości.
Podatki dochodowe są uregulowane przez Ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych oraz Ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych. To, która z tych dwóch ustaw powinna mieć zastosowanie w danym przypadku, zależy od formy prawnej podmiotu gospodarczego. Tak więc, dochód konkretnego podatnika będzie opodatkowany albo według przepisów ustawy o CIT – w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek akcyjnych i spółek komandytowo-akcyjnych, lub według przepisów ustawy o PIT – w przypadku osób fizycznych, również tych prowadzących działalność jako wspólnicy spółek komandytowych oraz spółek jawnych.
Podatek od nieruchomości
Przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości są w Polsce następujące aktywa:
- Grunty;
- Budynki i ich części;
- Budowle i ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Stawki podatków od nieruchomości są ustalane indywidualnie przez każdą gminę i mogą różnić się pomiędzy terenami inwestycyjnymi położonymi w różnych gminach. Przepisy prawa krajowego określają maksymalny pułap stawek podatków od nieruchomości w następujących kwotach:
Podatnicy podatku od nieruchomości są obowiązani składać organowi podatkowemu, właściwemu ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania, sporządzone na formularzach według wzoru określonego uchwałą rady gminy.
Terminy i sposoby płatności podatku od nieruchomości
- osoby fizyczne – w 4 ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego – do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego
- osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej – za poszczególne miesiące w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego – do 15 dnia każdego miesiąca, a za styczeń do dnia 31 stycznia.
Jak możemy Państwu pomóc:
- Optymalizacja Państwa inwestycji– oferujemy możliwość uzyskania porady na temat tego, jak inwestować w Polsce z podatkowego punktu widzenia. Optymalizacja podatkowa Państwa biznesu w Polsce jest możliwa i rekomendowana. Jesteśmy w stanie dostarczyć Państwu listę odpowiednio dobranych doradców podatkowych, którzy będą Państwa wspierać.
- Bieżące doradztwo podatkowe– Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce wymaga wiedzy o lokalnych przepisach podatkowych. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i sporów z władzami podatkowymi możemy zapewnić Państwu zespół odpowiednio dobranych doradców podatkowych, którzy służą wsparciem dla Państwa firmy.