Wrocławianin pracuje nad środkiem hamującym epidemię koronawirusa

Ustalenia zespołu prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej mogą mieć wpływ na opracowanie leku na COVID-19

 

– W pełni zbadaliśmy naszą technologią jeden z najważniejszych medycznie enzymów w nowym wirusie – proteazę SARS-CoV-2 Mpro, i porównaliśmy z proteazą z SARS z 2003 roku – wyjaśnia prof. Marcin Drąg z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej.

Enzym to najważniejsze białko – wśród wielu zidentyfikowanych, o którym tajemniczo mówią firmy poszukujące superszybkiego testu diagnostycznego.

Prof. Marcin Drąg jest pracownikiem naukowym Politechniki Wrocławskiej, laureatem Nagrody FNP za rok 2019 w obszarze nauk chemicznych. Współpracuje z najbardziej renomowanymi ośrodkami naukowymi na całym świecie

Prof. Marcin Drąg, 30 Kreatywnych Wrocławia 2018

Enzym, który badał zespół – proteaza SARS-CoV-2 Mpro – tnie białka, które są w tym wirusie. – To umożliwia mu przeżycie. Zahamowanie działania tego enzymu natychmiast powoduje, że ten wirus ginie – tłumaczy naukowiec.

Zamek do wirusa

– Gdyby opracować lek, który inhibitowałby działanie tego enzymu, czyli hamował jego aktywność, to praktycznie zabijamy koronawirusa. To wiadomo z poprzedniej epidemii koronawirusa – SARS – mówi naukowiec w rozmowie z PAP.

– Jeśli potraktujemy ten enzym jako zamek, to my dorobiliśmy do niego klucz – porównuje naukowiec. Jak dodaje, enzym ten był znany, ale były do niego miliony kombinacji „kluczy”. – A my znaleźliśmy jeden klucz, który pasuje do tego enzymu – precyzuje naukowiec.

Polsko-niemiecki team naukowy

Wrocławianin od kilku lat współpracuje z grupą prof. Rolfa Hilgenfelda z Uniwersytetu w Lubece w Niemczech.

Prof. Drąg: – Opublikowałem z nim pracę podczas epidemii wirusa Zika, a ostatnio publikację o dendze i wirusie Zachodniego Nilu. Profesor Hilgenfeld miał olbrzymi wpływ na wygaszenie poprzedniej epidemii SARS.

Podczas pandemii SARS (w 2002/2003 r.) prof. Hilgenfeld opublikował trójwymiarową strukturę proteazy wirusa SARS i jej pierwszego inhibitora.

Prof. Drąg: – Na początku lutego tego roku, kiedy tylko prof. Hilgenfeld uzyskał enzym – proteazę koronawirusa SARS-CoV-2 – przywiózł mi ją do Wrocławia. Wtedy zaczęliśmy ją bardzo dokładnie badać.

Dodaje, że proteaza obecnego wirusa SARS-Cov2 jest bardzo podobna do proteazy wirusa SARS-CoV (z 2002 r.), nad którą pracował prof. Hilgenfeld.

Jak tłumaczy, jest to enzym unikalny. – U ludzi praktycznie nie ma takich enzymów. Dlatego też można się spodziewać, że jeśli powstaną leki uderzające w ten enzym, to będą one szkodzić wirusowi, ale już nie człowiekowi. A to oznacza, że będą mniej toksyczne.

W kilka dni po publikacji zainteresowanych nie brakuje. Z pytaniami i propozycjami współpracy zgłaszają się zespoły z różnych części świata.

Źródło: PAP/Onet/w

Partnerzy strategiczni

Partnerzy merytoryczni

Kontakt

+48 71 78 35 310
+48 71 78 35 311
office@invest-in-wroclaw.pl

Adres

Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej SA
Plac Solny 14
50-062 Wrocław

Copyright © 2016 Invest in Wroclaw
Realizacja i utrzymanie: Stermedia