Wrocławski Emys urodził się w Shenzhen

Wrocławianie, dwóch inżynierów i projektant Jan Kędzierski, Michał Dziergwa i Krzysztof Kubasek są twórcami pierwszego komercyjnego robota społecznego Emys, który rozpoznaje twarze, wyraża emocje i może nauczyć dziecko w wieku od 3-7 lat, języków obcych – na razie angielskiego lub hiszpańskiego, a w przyszłości francuskiego i japońskiego.

– To nie będzie produkt, który wyciągnie się z pudełka, włączy i zamknie się dziecko w pokoju. Nasz robot nie ma zastąpić rodzica czy nauczyciela, chcemy by zastąpił natomiast telefon, telewizor czy tablet. Badania wykazują, że dzieci siedzące przed ekranem maję problemy z rozwojem emocji czy mowy. Nasz interaktywny robot, reagujący na emocje i gesty, może być dobrą alternatywą  – zaznacza dr inż. Jan Kędzierski.

Twórcy robota szukają inwestora, który pomoże dokończyć fazę rozwojową i sfinansuje produkcję pierwszych egzemplarzy Emysa. Robot będzie testowany jeszcze w te wakacje, podczas zajęć z dziećmi, w szkole językowej w Genewie.

Zaczynali na politechnice

Jan i Michał prace nad robotami rozpoczęli w 2008 r. na Politechnice Wrocławskiej. Od tego czasu współpracują z Krzysztofem. Wtedy nad robotem społecznym zaczął procować zespół prof. Krzysztofa Tchonia z Zakładu Podstaw Cybernetyki i Robotyki Politechniki Wrocławskiej.

Prace prowadzono w ramach grantu unijnego LIREC (Living with Robots and Interactive Companions – życie z robotami i interaktywnymi towarzyszami). W projekcie, którego budżet wynosił ok. 8 mln euro, brało udział 9 partnerów z Europy. Polski zespół odpowiadał za stworzenie mechaniki, elektroniki i wizerunku i tak w 2009 r. powstał pierwszy Emys. Był drogi, uczelnia skonstruowała 11 urządzeń po 10 tys. euro. Cena wynikała z drogich komponentów, bo zastosowano komponenty wysokiej jakości. – To była tylko głowa, która nadawała się do prowadzenia dalszych badań z zakresu interakcji człowiek-robot. Cena była wysoka, bo to były jednorazowe konstrukcje – mówi Michał.

W styczniu 2016 r. założyli spółkę Flash Robotics i byli pierwszym formalnym spin-offem na Politechnice. W lipcu 2016 otworzyli spółkę w USA, a amerykański inwestor dał pieniądze na rozwój robota oraz sfinansował im 4-miesięczny pobyt w Chinach a później 2-miesieczny wyjazd do USA.

Emys jedzie do Genewy i będzie uczył szwajcarskie dzieci

– Przez znajomych poznaliśmy Polkę, która w Szwajcarii, w ramach startupu, założyła szkołę językową Spell Languages. Teraz szkoła zatrudnia ponad 20 nauczycielek, które uczą ok. 250 dzieci języków obcych. Szkoła się rozrasta, bo mają więcej chętnych niż miejsc. Właścicielka jest bardzo zainteresowana nowymi technologiami. Inwestują w multimedia i jak zobaczyła naszego robota to powiedziała – to jest to czego potrzebujemy – opowiada Jan.

Emys był już w Genewie, zrobił dobre wrażenie. Teraz z ze szkolą w Szwajcarii, przygotowywane są pilotażowe lekcje

Źródło: www.wroclaw.pl

Partnerzy strategiczni

Partnerzy merytoryczni

Kontakt

+48 71 78 35 310
+48 71 78 35 311
office@invest-in-wroclaw.pl

Adres

Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej SA
Plac Solny 14
50-062 Wrocław

Copyright © 2016 Invest in Wroclaw
Realizacja i utrzymanie: Stermedia